Κυριακή 4 Ιουλίου 2010

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

Η ανάρτηση δεν έχει πλήρως ολοκληρωθεί και εξυπηρετεί μόνο εκπαιδευτικούς σκοπούς.

Τάξη:
Ά Γυμνασίου
Μάθημα: Οδύσσεια
Τάξη και ιδιαιτερότητες: Αστικής περιοχής
Διαθεματική αξιοποίηση: Λογοτεχνία, Γεωγραφία, Ιστορία, Μουσική, Καλλιτεχνικά
Αξιοποίηση ΤΠΕ: PowerPoint, Word, Internet Explorer
Διάρκεια: 4 ώρες

Διδακτικοί στόχοι
• Γνώσεων: γνώση του τόπου, των προσώπων, της ιστορίας
• Ικανοτήτων: ικανότητα διαχωρισμού μύθου πραγματικότητας, συλλογή και πρόκριση των απαραίτητων πηγών για το θέμα, κριτική-συνδυαστική-συνθετική σκέψη
• Στάσεων: αξία πολιτισμού, προέκταση του νοήματος της Ιθάκης στη ζωή των μαθητών, καλλιέργεια πνεύματος συνεργασίας
• Αξιοποίηση ΤΠΕ: Να εξοικειωθούν με τις ΤΠΕ

Μέθοδοι
  • καταιγισμός ιδεών
  • ομαδοσυνεργατική
  • διερευνητική

Περιγραφή διδακτικής πορείας

• Αφόρμηση: γνώσεις, σκέψεις και συναισθήματα όταν τους δείξουμε έναν πίνακα ζωγραφικής με τον Οδυσσέα που κάθεται στον βράχο και ατενίζει το πέλαγος.
• Χωρισμός ομάδων ανά θεματική ενότητα και κατανομή φύλλων εργασίας.
Ιστορική προσέγγιση
Περιβαλλοντική- γεωγραφική προέκταση
Πολιτιστικές -Λαογραφικές προεκτάσεις

Επαγγελματικές προεκτάσεις
στην Οδύσσεια - Διαχρονικότητα
• Ανάρτηση στο ιστολόγιο ποικίλων πηγών। Καλούμε τους μαθητές να επιλέξουν τις πηγές που αφορούν τη θεματική ενότητα της ομάδας στην οποία ανήκουν.


ΠΡΟΕΚΤΑΣΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΣΕΝΑΡΙΟΥ

Σύνθεση αυτοσχέδιου θεατρικού από τους μαθητές με τις εξής αρμοδιότητες ανά ομάδα:

Ομάδα περιβαλλοντικής – γεωγραφικής προσέγγισης: δημιουργία σκηνικού

Ομάδα πολιτιστικής προσέγγισης: μουσική επένδυση, πραγματολογικά στοιχεία εποχής (π.χ. παρασκευή παραδοσιακών εδεσμάτων)

Ομάδα λογοτεχνικής προσέγγισης: συγγραφή σεναρίου, επιμέλεια κειμένου-διαλόγων

Ομάδα επαγγελματικού προσανατολισμού: ανάθεση
ρόλων (ηθοποιοί, σκηνοθέτες, κλπ।)


ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ


Δραστηριότητες


α) Πού είναι η Ιθάκη; Ποιος είναι ο πιο γνωστός κάτοικός της διαχρονικά; Ποια η ιστορία του περιληπτικά;

β)Οδυσσέας, Πηνελόπη, Τηλέμαχος, μνηστήρες, Άργος, Ποσειδώνας, Αθηνά, Κίρκη, Καλυψώ, Κύκλωπας, Σειρήνες: αναφέρετε για κάθε όνομα την πρώτη σκέψη σας

γ) Αναζητήστε και περιγράψτε το πιο ειδυλλιακό τοπίο της Ιθάκης στην Οδύσσεια.

δ) Πού υπάρχει αναφορά σχετικά με τη μουσική στην Οδύσσεια του Ομήρου; Ποια μουσική επένδυση θα χρησιμοποιούσατε σήμερα εσείς;

ε) Οδύσσεια ως πηγή έμπνευσης: Ποια είναι η δική σας Ιθάκη;

ΙΘΑΚΗ

Για να δείτε την ανακοίνωση του Θερινού Πανεπιστημίου στην Ιθάκη πατήστε εδώ